WO&/MAN | ADRIAN RADWAŃSKI

Data: 03.06. godz. 18:30 (w ramach Krótkich form choreograficznych) | Czas trwania: 6 min
Miejsce: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku ul. H. Sienkiewicza 14

choreografia i wykonanie: Adrian Radwański

Adrian Radwański

tancerz, choreograf, pedagog, trener Pilates, założyciel Centrum Pilates i Tańca „Pendulum”

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, a także Pedagogiki Baletowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie edukacji zdobył wiele osiągnięć artystycznych: został dwukrotnym finalistą Konkursu Baletowego w Gdańsku w kategorii tańca współczesnego, a także laureatem nagrody specjalnej „Osobowość sceniczna” przyznanej przez Ewę Wycichowską; w 2013 roku został finalistą krajowych eliminacji do Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Wraz z Joanną Polowczyk za choreografię „Rise” otrzymał specjalną nagrodę „+ – Award” w konkursie choreograficznym „Szoloduo Budapest 2013”. Od czerwca 2014 r. do listopada 2016 r. był etatowym członkiem Polskiego Teatru Tańca, w którym można go było oglądać w spektaklach Ohada Naharina, Ewy Wycichowskiej, Jossi Berga, Nadara Rosano, Jacka Przybyłowicza. W grudniu 2016 roku rozpoczął pracę jako solista w Staatstheater Braunschweig Tanztheater, gdzie wystąpił w dwóch premierach: „Dein herz ist meine heimat” i „Nice to meet you?”. Od sierpnia 2017 do końca sierpnia 2020 roku ponownie związał się z Polskim Teatrem Tańca, gdzie pojawił się w nowym repertuarze teatru.

W 2018 roku rozpoczął swoją drogę pedagogiczną jako nauczyciel tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu. W 2020 roku został wykładowcą tańca na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Taniec w kulturze fizycznej. Od października 2021 Radwański nawiązał współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina jako wykładowca na Wydziale Tańca.

Jego debiut choreograficzny miał miejsce w 2016 roku z pracą „UNISOno” prezentowaną we współpracy z Polskim Teatrem Tańca. Jego ostatnia praca zatytułowana „Platformy” została zaprezentowana na gali festiwalu Animator w Poznaniu w 2018 roku. W roku 2021 ze swoją solową pracą „Wo&/Man” został doceniony dwukrotnie: w ramach konkursu artystycznego SCHRON NEWCOMERS, w którym otrzymał nagrodę w dziedzinie tańca/performensu oraz podczas polskich eliminacji do finału konkrusu Szoloduo Festival Budapeszt 2022. Podczas polskich eliminacji Radwański otrzymał specjalne zaproszenie do wystąpienia podczas Mandala Festiwal we Wrocławiu oraz Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku.

Oprócz tańca Radwański od wielu lat zajmuje się techniką Pilates, którą zgłębia pod okiem uznanego w Polsce i na świecie autorytetu – Weroniki Ratkowskiej.

W październiku 2021 roku powstało Centrum Pilates i Tańca Pendulum, którego zadaniem jest propagowanie sztuki tańca oraz rozpowszechnianie gatunku teatru tańca wśród młodych adeptów sztuki tańca. Równorzędnym zadaniem jest także zaznajomienie środowiska tanecznego z metodą Pilates, będącą niezwykle pomocną w prewencji przed urazami. Pod szyldem Pendulum Radwański był odpowiedzialny za produkcję spektakli. Pierwszym z nich był „Limit” (2021) w koncepcji Radwańskiego będący spektaklem w gatunku teatru tańca, którego odtwórcami byli członkowie zespołu Pendulum, a choreografami Adrian Radwański, Monika Błaszczak oraz Paweł Malicki. Drugą produkcją był spektakl „W Tobie trwam…” (2021) dofinansowany ze środku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Taniec ogłoszonym w roku 2021.

Jako pedagog, Adrian doszukuje się detali, których istotą jest budowanie całej konstrukcji, nad którą pracuje się latami. W swojej pracy kieruje się dobrem i rozwojem innych, bo dzięki temu on może rozwijać się najbardziej.

fot. Mateusz Sobierajski

Bilety:

Przedsprzedaż (online):

ulgowy: 15 zł
normalny: 20 zł
karnet ulgowy na 5 spektakli: 60 zł
karnet normalny na 5 spektakli: 80 zł

Bilety ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów za okazaniem ważnej legitymacji bezpośrednio przed wejściem na widownię. 

Sprzedaż stacjonarna (1h przed każdym spektaklem, płatność tylko gotówką): 

ulgowy: 20 zł
normalny: 25 zł
karnet ulgowy na 5 spektakli: 80 zł
karnet normalny na 5 spektakli: 100 zł

Bilety ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów za okazaniem ważnej legitymacji bezpośrednio przed wejściem na widownię.

Skip to content